instagram

آب مروارید چشم ، روش درمان و پیشگیری

آب مروارید چشم

آب مروارید چشم چیست؟


آب مروارید که نوعی بیماری چشم محسوب می شود با تار شدن عدسی شم آغاز می گردد و با کدر و تیره شدن چشم در بینایی انسان اختلال ایجاد می کند در بیشتر موارد نیز با جراحی درمان می شود.عدسی از آب و پروتئین ساخته شده است و شفاف می باشد تا نور از آن عبور کند .تغییر بخشی از این پروتئین ها باعث کدر شدن عدسی چشم می شود.نور به شبکیه نمی رسد ودر بینایی اختلال ایجاد می شود.این بیماری می تواند به دلیل بالا رفتن سن ، ضربه به سر ، اشعه ایکس یا گاما و تماس با پرتو فرابنفش خورشید به مدت طولانی ،دیابت و سو تغذیه ایجاد شود.
آب مروارید چشم که به دلیل افزایش سن رخ می دهد شایع ترین نوع آب مروارید چشم است و افراد در بین سنین ۶۵ تا ۷۵ سالگی مبتلا می شوند.

تشخیص آب مروارید

معاينه دقيق توسط چشم پزشك ميتواند وجود و وسعت آب مروارید چشم ، و همچنين هر گونه مشكل ديگري كه باعث كاهش ديد شده است را مشخص كند. علل ديگري علاوه بر آب مرواريد چشم وجود دارد که باعث تاری دید می شود از جمله مشكلات پرده شبكيه و يا عصب بينايي که باعث كاهش ديد شود. اگر اين مشكلات وجود داشته باشند، بعد از عمل آب مرواريد چشم ممكن است ديد كامل به دست نيايد. در صورتيكه اين مشكلات شديد باشد، حتي عمل آب مروارید چشم نيز ممكن است باعث بهبود ديده نشود. چشم پزشك ميتواند به شما بگويد كه چقدر احتمال دارد اين مشكلات در چشم شما وجود داشته باشند.

آب مروارید چشم

درمان آب مروارید

در مراحل اولیه بعضی از آب مروارید ها می توان با استفاده از عینک وضعیت بینایی را بهبود بخشید اما دارو و عینک و قطره درمان کامل و دائمی نیست و جراحی تنها راه درمان است.جراحی آب مروارید عملی بسیار موفق است که سالانه افراد زیادی این جراحی را انجام می دهند.آب مروارید چشم هنگامی نیاز به جراحی پیدا می کند که اختلال ایجاد شده در بینایی مانع انجام فعالیت های روزمره مانند مطالعه و رانندگی و … می شود.

پیشگیری

تغذیه مناسب و ویتامین های E ، C  برای پیشگیری از آب مروارید موثر است.همچنین مصرف قارچ ، کلم بروکلی برای پیشگیری خوب می باشد.از عینک آفتابی نیز در مقابل اشعه خورشید استفاده کنید.

 

برچسب : , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)