بلفاروپلاستی پلک پایین شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌های جراحی است که هدف آن بهبود ظاهر پلک‌های پایین است. از نظر تاریخی، بلفاروپلاستی پلک پائین یک روش کاهشی بود. که در آن پوست و یا چربی به منظور کاهش چین و چروک پلک پایین، زائدگی پوست و برآمدگی‌های چربی برداشته می‌شد. در اوایل دهه 2000، از پرکننده‌های پوستی مبتنی بر اسید هیالورونیک به عنوان وسیله‌ای برای حجم دهی پلک پایین و زیر چشمی استفاده می‌شدند.

معرفی جراحی بلفاروپلاستی پلک پائین

بلفاروپلاستی یک تکنیک جراحی برای اصلاح عیوب، بدشکلی‌ها و ناهنجاری‌های پلک است. و برای اصلاح زیبایی ناحیه چشم صورت کاربرد دارد. بلفاروپلاستی با برداشتن پوست و چربی وهمچنین با تقویت بافت‌های عضلانی و تاندون مربوطه، مشکلات عملکردی و زیبایی را که ناحیه‌ای از ابرو تا قسمت بالایی گونه است را نیز برطرف می‌کند. هدف جراحی بلفاروپلاستی بازیابی عملکرد صحیح پلک‌های آسیب دیده و بازیابی زیبایی ناحیه چشمی صورت است.

بلفاروپلاستی پلک پایین

روش‌های جراحی بلفاروپلاستی پلک پائین

در حال حاضر بلفاروپلاستی پلک پائین به دو روش پوستی یا ترانس ملتحمه انجام می‌شود. از بین دو روش جراحی، روش ترانس ملتحمه‌ای بر رویکرد پوستی ترجیح داده می‌شود. زیرا این یک روش جراحی ساده‌تر و سریع‌تر است. و اسکار و اکتروپیون کم‌تری بعد از عمل دارد. اگرچه رویکرد ترانس ملتحمه جایگزینی برای رویکرد از راه پوست نیست اما برداشتن چربی و پوست هنوز با بلفاروپلاستی فعلی پلک تحتانی انجام می‌شود. روندهای درمانی فعلی از فلسفه حفظ بافت پیروی می‌کنند که می‌تواند شامل جابجایی چربی چشمی و زیر چشمی (SOOF) و جابجایی چربی برای بازگرداندن کاهش حجم ظاهری مرتبط با پیری صورت باشد.

در چه صورت به جراحی بلفاروپلاستی پلک پائین نیاز داریم؟

همانطور که در ابتدا گفتیم این جراحی برای برطرف کردن عیوب و بد شکلی‌های پلکی استفاده می‌شود. معمولا پزشکان این جراحی را برای کسانی که علائم زیر را دارند توصیه می‌کنند. این‌ها شامل؛

داشتن پوست اضافی ب روی پلک پائین که منجر به پیرتر نشان دادن چهره بیمار می‌شود.

بیمارانی که افتادگی پلک دارند.

افرادی که دارای چشمانی به ظاهر غمگین، خسته و یا عصبانی هستند.

کسانی که روی پلک خود چین خوردگی دارند.

در بعضی افراد پوست اضافی میدان دید را محدود می‌کند.

هنگامی که یک زائده‌ی چربی آویزان در پلک دیده می‌شود.

عوارض بلفاروپلاستی پلک پائین

بلفاروپلاستی پلک پائین همانند سایر جراحی‌ها عوارضی دارد. در این قسمت به بررسی این عوارض پرداخته‌ایم. عوارض بلفاروپلاستی پلک پائین عبارتند از؛

 • ایجاد ورم و کبودی چشم و گونه که می‌تواند گسترش داشته باشید. این کبودی و تورم در هفته اول بعد از جراحی از بین می‌رود. برای درمان و پیشگیری از کبودی می‌توانید از کمپرس آب سرد یا کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از عوارض دیگری که بعد از این جراحی اتفاق می‌افتاد سوزش چشم و خشکی چشم است که با استفاده از قطره درمان می‌شود.
 • داشتن درد خفیف چشم
 • در چند روز اول بعد از جراحی فرد تاری دید خواهد داشت. البته این تاری دید با محدود شدن استفاده از تلفن همراه و تلویزیون بهبود می‌یابد.
 • باقی ماندن جای زخم و بقیه از جمله عوارضی است که می‌تواند باعث نگرانی بیماران شود. نگران این عوارض نباشید چرا که دکتر رجبی با دقت، ظرافت و مهارت بالا جراحی را انجام می‌دهد. همچنین از بخیه‌های ظریف استفاده می‌کند و بعد از چند روز جای بخیه‌ها محو خواهد شد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین شامل چه مراحلی است؟

مراحل انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک پائین شامل موارد زیر می‌شود.

 بیهوشی

این جراحی تحت بیهوشی انجام می‌شود. قبل جراحی متخصص بیهوشی به بیمار داروی بیهوشی تزریق می‌کند.  

  ایجاد برش

در بیش‌تر موارد که هدف بلفاروپلاستی پلک پائین است، جراح برش‌های لازم را ترجیح می‌دهد در داخل چشم (داخل پلک) ایجاد کند. با این کار از تشکیل پوست و بافت اضافی در روی پوست جلوگیری می‌شود.

 خارج کردن چربی اضافی

جراح بعد از ایجاد برش لایه فیبروز را باز می‌کند تا بتواند توده چربی که باعث بد شکلی چشم شده بود را خارج کند. این مرحله از جراحی نیازمند دقت و مهارت بالایی است چرا که اگر چربی بهه درستی خارج نشود می‌تواند باعث ختالی شدن زیر چشم شود. این وضعیت برای بیمار ناخوشایند خواهد بود. بهتر است قبل از جراحی بلفاروپلاستی پلک پائین، در مورد پزشک خود تحقیقات لازم را داشته باشید و بعد اقدام به جراحی کنید.

 بخیه زدن برش ایجاد شده

بعد از خارج کردن چربی جراح از لیزر کربن دی اکسید جهت کنترل خونریزی استفاده می‌کند. این لیزر از کبودی و خونریزی نیز جلوگیری می‌کند. در نهایت دید بهتری به بیمار می‌دهد. اغلب جراح بعد از جراحی از بخیه‌های محافظت کننده ظریفی استفاده می‌کند.

  مراقبت‌های لازم پس از بلفاروپلاستی پلک پایین شامل چه مواردی می‌شود؟

توجه و رعایت به نکات و مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی پلک پائین به بهبودی سریع‌تر شما کمک خواهد کرد. نکاتی که بعد از جراحی باید آن‌ها را رعایت کنید عبارتند از؛

 • استفاده به موقع از داروهایی که پزشک تجویز می‌کند.
 • استراحت کردن تا بهبودی.
 • داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم
 • نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب به بهبودی جای بخیه کمک شایانی می‌کند. و از یبوست جلوگیری می‌کند.
 • مصرف داروهای مسکن طبق تجویز پزشک.
 • استفاده از قرص‌های آهن و ویتامین طبق دستور پزشک.
 • از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات اجتناب کنید. همچنین سعی کنید از نشستن کنار افراد سیگاری دوری کنید چرا که می‌تواند منجر به بروز مشکلات زیادی شود.
 • هنگام استراحت به منظور کاهش تورم و کبودی از بالشت‌هایی استفاده کنید که سرتان در زاویه ۴۵ درجه قرار بگیرد.

کلام آخر

با افزایش سن، بافت‌هایی که تمایل دارند چربی حدقه چشم را در جای خود نگه دارند، ضعیف می‌شوند. بنابراین امکان افتادگی چربی به پلک‌های پایین را فراهم می‌کنند. پوست اطراف نیز در بسیاری از موارد چین دار (چروکیده) و شل می‌شود و تاندون‌های گوشه بیرونی پلک افتادگی پیدا می‌کنند. وقتی افراد این علائم نگران کننده را تجربه می‌کنند بلفاروپلاستی پلک پائین در روند بهبود این شرایط مناسب‌ترین روش درمان است.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید