instagram

دوبینی علل و انواع این بیماری

دوبینی

دوبینی نوعی اختلال دید است که  فرد یک شیء واحد را بعنوان دو تصویر مجزا می بیند. دوبینی می تواند عمودی (تصاویر یکی بالای دیگری) یا افقی (تصاویر در کنار یکدیگر) باشد. دوبینی یکی از حالتهاي آزارنده است که موجب بروز مشکل در امور روزمره افراد می‌شود؛ به طوری که گاهی فرد حتی نمی‌تواند راه برود يا در حالت ايستاده تعادل خود را حفظ كند.گاهي افرادی که شكايت از دوبيني دارند، شبح یا سایه‌های اضافی می‌بینند تا دو تصویر مجزا. این حالت شبح بيني گاهي علامتی برای شروع آب مروارید است و بيمار به غلط آن را دوبيني تعبير مي كند. مغز هنگامی می تواند دو تصویر مستقل ایجاد شده از یک جسم در دو شبکیه چشم را با هم ترکیب و یک تصویر واحد تولید کند که این دو تصویر در نقاط مشابهی روی دو شبکیه تشکیل شوند. در غیر این صورت مغز به ناچار تصویر آن جسم را در هر چشم به طور مجزا دریافت کرده و در نتیجه شخص، شیء را از نظر فضایی در دو وضعیت مختلف یعنی دو تا می بیند.

علل ایجاد دوبینی

شایع‌ترین علل ایجاد دوبینی ، ضعف یا فلج یک یا چند عضله‌ای است که چشم‌ها را تحت کنترل خود دارند. حرکات چشمی که دچار مشکل در عملكرد عضله شده است، مختل شده و باعث لوچ شدن چشم می‌گردد. دو منظره مختلف از یک شی به سیستم بینایی می‌رسد و مغز نمی‌تواند آنها را با هم ترکیب کند. کج کردن سر ممکن است تا حدودی باعث برطرف شدن این مشکل شود. با این حال تمام انواع لوچی‌های چشم باعث بروز دو بینی نمی‌شوند. بسیاری از بیماریهايي  که مغز و سیستم عصبی را گرفتار می‌کنند ممکن است باعث اختلال در حرکات چشم و در نتیجه منجر به بروز دوبینی شوند ، علل بالقوه ایجاد این وضعیت عبارتند از : بیماری مياستني گراو ، ام اس ، ضربات وارده به سر ، تومورهای مغزی  يا مخچه و بزرگ شدن یا باد کردن یک شریان در داخل جمجمه به علت ضعف دیواره شریان.در افراد مسن‌تر ، اختلال در اعصاب مغزي كنترل كننده حرکت چشم باعث دو بینی می‌شود كه ممکن است بر اثر وجود بیماری دیابت (مرض قند) باشد و با اینکه به ندرت ممکن است بر اثر تصلب شرایین و بالا بودن فشار خون ، این وضعیت پدید آید. خیلی به ندرت ممکن است دوبینی براثر وجود یک غده (تومور) و یا یک لخته خون در پشت یکی از چشم‌ها ایجاد شود که حرکت طبیعی چشم را مختل می‌سازد. در مبتلایان به دیابت یا مبتلایان به تومورهای مغزی و همچنین در افرادی که دچار شکستگی حدقه چشم شده اند، شیوع زیادی دارد.

علائم دوبینی چشم

دوبینی چشم می تواند به تنهایی و بدون علامت دیگری اتفاق بیفتد.بسته به علت بروز دوبینی چشم، سایر علائمی که می توانند با آن همراه باشند عبارتند از:

دوبینی

انواع دوبینی

دوبینی تک چشمی

به دوبینی گویند که تنها در یک چشم وجود دارد. این دو بینی حتی زمانی که چشم دیگر بسته است ادامه می یابد و زمانی که فرد به جهت دیگری نگاه می کند هم این دوبینی از بین نمی رود. از مهمترین دلایل دوبینی تک چشمی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. آستیگماتیسم
 2. کراتوکونوس (قوز قرنیه)
 3. ناخنک
 4. کاتاراکت(آب مروارید)
 5. جابه جایی لنز
 6. خشکی چشم

دوبینی دوچشمی

که در آن چشم ها راستای خود را از دست می دهند. این دو بینی زمانی که یک چشم بسته می شود متوقف می شود. ماهیچه های اطراف کره چشم جهات نگاه را تنظیم می کنند و هر مشکلی که این ماهیچه ها را تحت تاثیر قرار دهد می تواند موجب دو بینی شود. از جمله:

 1. استرابیسم
 2. آسیب به اعصاب کنترل کننده ماهیچه های خارج چشمی:  بيماري مياستني گراويس،  آسیب های مغزی: عفونت، مولتيپل اسکلروزیس (ام اس)، سکته مغزی، ترومای سر یا تومور مغزی به ویژه توموری که در ساقه مغز واقع شده باشد.، تومور هايي که به سمت حدقه چشم رشد می کنند می تواند در طول مسیر عصب به عضله چشمی به هر قسمت از عصب آسیب وارد کند.
 3. دیابت
 4. بیماری  گريوز: این بیماری عمومی ترین اثر پرکاری تیروئید است و در بعضی از افراد با بیماری گريوز دو بینی نیز پیشرفت می کند که این می تواند به این علت باشد که ماهیچه های کنترل کننده حرکات چشم در داخل حدقه موج دار و یا کلفت می شوند.
 5. ترومای ماهیچه های چشمی: ماهیچه های حدقه چشم ممکن است به دلیل ضربه به صورت به ویژه به دلیل شکستگی استخوانهای نازک چشم آسیب ببینند.

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

37 comments on “دوبینی علل و انواع این بیماری Comment navigation
Comment navigation
 1. با عرض سلام و خسته نباشید؛نامزد من دچار دو بینی شدن و دکتر یک قطره واسشون تجویز کرده و گفته اگر خوب نشد ما نمیدونیم باید چیکار کنیم لطفا اگر میتونید کمکم کنید حتما شماره تماس یا یک راه ارتباطی واسم بذارید ممنون میشم خیلی مهمه این مسئله واسم

  پاسخ
 2. سلام 

  من ۱۷ سالمه و چشمام به طور عادی سالم هستن اما چون با گوشی زیاد کار میکنم چشام از یک متر جلوتر دچار دوبینی میشد اما موقتی بود ولی هعی مدت این دوبینی داره بیشتر میشه آیا امکان داره که دائمی بشه؟ 

  پاسخ

برچسب : , , , , , , , , , , ,

 • مطالب تصادفی