اندازه متفاوت چشم‌ها به دلیل عدم تقارن طبیعی است. این بدان معنی است که یک چشم در واقع باریک‌تر از دیگری است. دلایل احتمالی عدم تقارن طبیعی می‌تواند کم آبی یا خستگی باشد. در این زمینه، انفارکتوس چشم اغلب ذکر می‌شود. بسیاری از افراد از افتادگی پلک رنج می‌برند. در نتیجه چشم آسیب دیده کوچک‌تر از چشم دیگر به نظر می‌رسد. افتادگی پلک می‌تواند در اثر واکنش آلرژیک، حمله میگرن، مشکل عصبی یا عفونت چشم ایجاد شود. تصویر بالینی دیگر در این زمینه، مشکل خودایمنی میاستنی گراویس است. افتادگی پلک نیز می‌تواند با افزایش سن و افتادگی همزمان پوست ایجاد شود.

علت بزرگ شدن یک چشم نسبت به دیگری

چرا یک چشم از چشم دیگر بزرگ‌تر می‌شود؟!

بیماری و دلایل زیادی وجود دارد که منجر به بزرگ شدن یک چشم نسبت به چشم دیگر می‌شود. در این قسمت به بررسی دلایل و بیماری‌هایی که منجر به این اختلال می‌شوند پرداخته‌ایم. این عوامل عبارتند از؛

آنیزوکوریا

در آنیزوکوری، بیمار مردمک‌هایی با اندازه‌های مختلف دارد. این به نوبه خود تصور نوری را ایجاد می‌کند که یک چشم کوچک‌تر از دیگری است. اندازه مردمک می‌تواند بین 0.5 تا 1 میلی متر متفاوت باشد. آنیزوکوریا بیماری است که در بدو تولد وجود دارد. علت این امر معمولاً اختلالات مغز، رگ‌های خونی یا اعصاب و خود چشم‌ها است، همچنین این عارضه در افرادی که اندازه مردمک‌هایشان هم اندازه است موقتی است. anisocoria در نهایت خود به خود از بین می‌رود. این بیماری زمانی که در ارتباط با تب، صدمات یا درد سر، حالت تهوع، استفراغ یا اختلالات بینایی رخ می‌دهد، هشدار دهنده است.

آمبلیوپی

آمبلیوپی در اوایل کودکی شروع می‌شود. علت آن این است که بینایی نادرست رشد می‌کند. یک یا هر دو چشم به سمت داخل حرکت می‌کنند. به نظر می‌رسد که چشم‌ها هماهنگ نیستند. مشکلات بینایی رخ می‌دهد و یک چشم بزرگ‌تر از دیگری است. آمبلیوپی نیاز به درمان سریع دارد، در غیر این صورت در موارد شدید بیماری می تواند منجر به نابینایی یا اختلال شدید بینایی شود.

اگزوفتالموس

با این حالت چشم‌ها برجسته می‌شوند. این علامت می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلف باشد. این شامل، غده تیروئید پرکار یا تومور در ناحیه چشم است. انحنا به تدریج ایجاد می‌شود. اصلاح این شکل از عدم تعادل چشمی تنها با تشخیص بیماری زمینه‌ای و درمان آن امکان پذیر است.

چشمک زدن یا استرابیسم

چشم دوخت یکی از شناخته‌شده‌ترین و شایع‌ترین ناهنجاری‌های چشم است. هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. چشمک زدن در نوزادان بسیار رایج است. چروکیدن باعث می‌شود که چشم‌ها هماهنگ نباشند. هر چشمی برای خود زندگی دارد. استرابیسم باید توسط پزشک معالجه شود، در غیر این صورت در بیشتر موارد پایدار است. از چسب‌های چشمی، عینک یا قطره‌های چشمی به عنوان کمک استفاده می‌شود. برخی تمرینات بصری نیز می‌توانند به موفقیت دست یابند. استرابیسم همچنین می‌تواند باعث شود که اندازه چشم‌ها متفاوت باشد.

بیماری گریوز

این وضعیت ناشی از پرکاری غده تیروئید است. چشم‌‌‌‌‌‌‌‌ها متورم می‌شوند و این تصور را ایجاد می‌کنند که یک چشم بزرگ‌تر از دیگری است. علاوه بر این، معمولا علائم دیگری مانند قرمزی، درد، آبریزش چشم و احساس شن در چشم وجود دارد.

آلرژی به عنوان یک محرک برای چشم با اندازه‌های مختلف

به طور کلی، آلرژی همچنین می‌تواند منجر به تغییرات نوری در چشم شود. اگر بدن به چیزی حساسیت داشته باشد، به عنوان مثال، چشم‌ها می‌توانند متورم شوند. در صورت بروز یک واکنش آلرژیک حاد، باید از مصرف مواد محرک آلرژی پرهیز کرد و آنتی هیستامین مصرف کرد.

فلج لامپ

معمولاً در سندرم Bulbar چشم‌هایی با اندازه‌های مختلف دیده می‌شود. سندرم بولبار می‌تواند در ارتباط با سکته مغزی بصل النخاع، بورلیوز لایم، سیرنگوبولبیا، نروپلاسم در ساقه مغز یا یک آسیب مغزی تروماتیک رخ دهد.

علت بزرگ شدن یک چشم نسبت به دیگری

ضربه

ضربه می‌تواند باعث تورم چشم و بزرگ‌تر نشان دادن آن شود. در عین حال، می‌تواند به کوچک شدن چشم نیز منجر شود. آسیب‌های خارجی نیز منجر به زخم و هماتوم می‌شود که می‌تواند خود را به صورت تورم نشان دهد. برای مثال اگر اجسام خارجی وارد چشم شوند، التهاب نیز ایجاد می‌شود. این می‌تواند شامل موهای کوچک یا دانه‌های شن باشد. سپس تحریک منجر به تورم می‌شود که باعث می‌شود چشم بزرگ‌تر به نظر برسد.

اگر یک چشم بزرگتر از دیگری باشد باید نگران باشیم؟

به طور کلی، بسیاری از بیماری‌ها به صورت تغییر در چشم‌ها ظاهر می‌شوند. تورم، کیسه‌های زیر چشم یا حلقه‌های تیره زیر چشم نیز می‌تواند در مورد بیماری معده یا کلیوی یا سایر اندام‌ها یا آسیب به سیستم عصبی رخ دهد. همه این‌ها به این معنی است که یک چشم می‌تواند بزرگ‌تر از چشم دیگر به نظر برسد. عضله چشم می‌تواند آسیب ببیند و در نتیجه عملکرد نادرستی ایجاد شود که باعث می‌شود چشم بزرگ‌تر به نظر برسد. برای بسیاری از افراد، یک چشم در طول زندگی کوچک‌تر می‌شود. این به ویژه درست قبل از مرگ قابل توجه است. گل مژه نیز یک بیماری معمولی است که با بزرگ شدن چشم همراه است. همین امر در مورد بلفاریت و شالازیون نیز صدق می‌کند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید